Na polskiej scenie politycznej aktywnych jest obecnie kilka partii deklarujących się jako partie prawicowe. W ostatnich latach nie osiągnęły one jednak zbyt wielu wyznaczonych sobie celów. Na porażki partii prawicowych bez wątpienia wpływają różne czynniki, jednak można wskazać wśród nich takie, które mają największe znaczenie.

Jednym z największych problemów jest brak jedności pomiędzy poszczególnymi partiami. Nie jest to jednak problem wyłącznie prawicy, ponieważ w przypadku partii lewicowych sytuacja wygląda tak samo, a być może nawet jeszcze gorzej. Konflikty te wynikają z różnych poglądów na pewne sprawy, ale pewne znaczenie ma także rywalizacja o władzę wśród polityków partii prawicowych. Druga bardzo ważna kwestia to nadmierne angażowanie się prawicy w sprawy religijne i obyczajowe. Prawica opowiada się za tradycją i religią katolicką, jednak nadgorliwość w tej kwestii zniechęca potencjalnych wyborców. Większość społeczeństwa sprzeciwia się bowiem takim pomysłom jak całkowity zakaz aborcji i in vitro oraz angażowanie się polityków w sprawy Kościoła Katolickiego. Nierzadko zwraca się uwagę nie tyle na sam komunikat, co na formę jego przekazu. Wypowiedzi niektórych polityków można bez wątpienia za mowę nienawiści.

flag-792067_1280

Pomimo pewnych trudności polska prawica zdołała niedawno osiągnąć jeden wielki sukces. Nie ulega bowiem wątpliwości, że za bardzo duży sukces powinno się uznać zwycięstwo w tegorocznych wyborach prezydenckich Andrzeja Dudy, który był kandydatem Prawa i Sprawiedliwości.