Prawi i Sprawiedliwość do obecnie najbardziej licząca się w Polsce prawicowa partia polityczna. Obecnie partia ta ma w parlamencie 134 posłów i 32 senatorów. Jej prezesem jest Jarosław Kaczyński.

Prawo i Sprawiedliwość to partia, która została utworzona na specjalnym kongresie dnia 29 maja 2001 roku. Jej rejestracja sądowa nastąpiła natomiast 13 czerwca 2001 roku. Jeszcze przed rejestracją, w marcu 2001 roku doszło do utworzenia pierwszego komitetu lokalnego PiS. Twórcami tej partii byli dwaj bracia: obecny prezes partii Jarosław Kaczyński oraz zmarły przed kilkoma laty prezydent Polski- Lecha Kaczyński. Na decyzję o utworzeniu własnej partii wpłynęła między innymi popularność Lecha Kaczyńskiego, którą zapewniła mu funkcja ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego w rządzie utworzonym przez Akcję Wyborczą „Solidarność”. Zarówno w momencie tworzenia partii, jak i obecnie, Prawo i Sprawiedliwość deklaruje swoje poparcie dla konserwatyzmu, religii katolickiej, demokracji i solidaryzmu. Partia odniosła wiele sukcesów. Na urząd prezydenta wybrany został Lecha Kaczyński, a niedawno także Andrzej Duda. Aktualnie największym konkurentem tej partii jest Platforma Obywatelska. Od kilku lat to właśnie te dwie partie mają największe znaczenie w polityce. Na prawicy Prawo i Sprawiedliwość nie ma obecnie poważnej konkurencji.

money-619019_1280

Chociaż przez ostatnie lata to PO sprawowała władzę, a PIS działał w opozycji, to najnowsze sondaże wskazują na to, że sytuacja ta może się odwrócić już w październiku.